Sections

Weather Forecast

Close

Friday's local scoreboard

Girls hockey
6
Crookston Holiday Classic

In Crookston, Friday

Grand Forks 7,

Park Rapids 1

First period -- 1. PR, Shailyn Pachel 2:09; 2. GF, Haily Stenberg (Hannah Gray, Shaley Richards) 10:13; 3. GF, Morgan Stenseth (Payton Kriewald) 13:21

Second period -- 4. GF, Jessica Lee (Kylie Autrey) 10:46; 5. GF, Autrey (Katelin Petersen) 14:54

Third period -- 6. GF, Petersen (Kriewald) 0:43; 7. GF, Stenseth (Petersen, Autrey) 9:22; 8. GF, Stenseth (Richards, Petersen) 9:45

Goalie saves -- GF: Kaylee Baker 2-1-X--3, Kendra Nordick X-X-2--2; PR: Kylee Pechel 28-16-19--53

Jamestown 2,

Crookston 1, OT

First period -- 1. C, Samantha Sanders 6:24

Second period -- 2. JAM, Abby Grounds PP (Megan Albrecht, Ella Roaldson) 16:08

Overtime -- 3. JAM, Abby Soulis 5:09

Goalie saves -- C: Grace Koshney 5-6-2-3--16; JAM: Jada Nelson 3-1-8-2--14

Roseau 2,

Minnetonka 1

Second period -- 1. M: Lacey Martin (Emily Bayless) 3:22; 2. R: Kate Helgeson (Anika Stoskopf) 14:46

Third period -- 3. R. Reese Strand (Mariah Huglen) 15:20

Goalie saves -- ROSE: Kiana Flaig 31, MINN: Brynn Dulac 22

Hockeytown Holiday Classic

In Warroad, Friday

Rosemount 3, Osseo-Park Center 0

Warroad 2, Dodge Co. 0

Third period -- 1. WAR, McKenzie Oelkers (Hannah Corneliusen, Karlie Meeker) 4:12; 2. WAR, Corneliusen (Abbey Hardwick) 7:36

Goalie saves -- WAR: Quinn Kuntz 16; DC: Sky Hughes 33

Storm’n Sabres Classic

In Sartell, Minn., Friday

Sartell-Sauk Rapids 4, New Ulm 0

St. Cloud 4, West Fargo 1

First period -- 1. STC, Jordann Swingle 16:15

Second period -- 2. STC, Gabbie Rud (Swingle, Katherine Bell) 1:58; 3. STC, Bell (Taylor Mathiasen) 10:37

Third period -- 4. WF, Kaycee Herring (Payton Hareland) 8:03; 5. STC, Swingle (Mathiasen) 16:39

Goalie saves -- STC: Ashlea Arvidson 7-13-8--28; WF: Madelyn Buchert 9-9-8--26

Mid-Winter Border Battle

In Blaine, Minn., Friday

Fergus Falls 5,

Blaine 3

First period -- 1. BLA, Ramsey Parent (Kayla Blesi, Brielle Fussy) 5:01; 2. BLA, Dani Brunette 11:39; 3. FF, Vivian Karsnia 15:05

Second period -- 4. FF, Piper Andrews 5:09; 5. FF, Karsnia (Sophie Rausch) 12:55; 6. BLA, Parent (Fussy, Brunette) 14:58

Third period -- 7. FF, Maddie Hulter (Andrews) 13:40; 8. FF, Rausch empty-net (Ellie Anderson) 16:39

Goalie saves -- FF: Mady Eklund 20; BLA: Hailey Hansen 19

Anoka 2, Bismarck 1

First period -- 1. A, Trinity Gillen PP (Victoria Neumann, Monty Bertolas) 9:28

Second period -- 2. BIS, Madison Brown (Chloe Hertz) 0:47; 3. A, Maddie Mashuga (Shaina Blomker) 15:57

Goalie saves -- BIS: Karsyn Hellman 19; A: Abby Johnson 19

Mid-Winter Meltdown

In Eden Prairie, Friday

Roseau 2, Minnetonka 1

Second period -- 1. MIN, Lacey Martin (Emily Bayless) 3:22; 2. R, Kate Helgeson (Anika Stoskopf) 14:46

Third period -- 3. R, Reese Strand (Mariah Huglen) 15:20

Goalie saves -- MIN: Brynn Dulac 22; R: Kiana Flaig 31

Walser Invitational

In Edina, Friday

Alexandria 4, Stillwater 2

Holiday Classic

In New Hope, Minn., Friday

Bemidji 3, Waconia 2

Schwan’s Cup Silver

In Blaine, Minn., Friday

Spring Lake Park 3, Duluth 1

Boys hockey6

Friday’s results

EGF Senior High vs. Gentry Academy, canceled

Roseau 6, Eau Claire North 0

Eden Prairie 6, Moorhead 1

Thief River Falls Holiday Classic

In Thief River Falls, Friday

Thief River Falls 5, Eveleth-Gilbert 1

Crookston 2,

Fargo North 1, OT

First period -- 1. FN, Caleb Fritel (Owen Bartz) 16:37

Third period -- 2. C, Eric Delorme PP 7:14

Overtime -- 3. C, Delorme (Jack Ricord, Jacob Anderson) 7:14

Goalie saves -- FN: Luke Olson 7-18-5-6--36; C: Jack Ricord 8-1-12-0--21

Hockeytown Holiday Classic

In Warroad, Friday

Grafton-PR 4,

International Falls 2

First period -- 1. IF, Jackson Schulz (Justin Besch, Tucker Hell) 9:29

Second period -- 2. IF, Brady Wicklund (Brenden Benike, Simon Palm) 13:44

Third period -- 3. GPR, Nick Thompson (Lane Bell, Johnny Young) 6:16; 4. GPR, Lane Bell SH (Mathew Suda) 8:43; 5. GPR, Jayden Lahaise (Todd Anderson) 9:32; 6. GPR, Elias Markuson PP (Kody Keeley) 13:15

Goalie saves -- GPR: Ryan O’Toole 17; IF: Mitchell Nemec 38

Fergus Falls Boys Hockey Holiday Tournament

In Fergus Falls, Friday

Detroit Lakes 7, Providence Academy 3

Fergus Falls 9, West Fargo 4

MBA Storm Holiday Classic

In Benson, Minn., Friday

MayPort 4, Prairie Centre 3

First period -- MP: Sawyer Satrom (Reece Groth, Braden Soderberg) 3:24

Second period -- PC: Dominic Ritter (Andrew Custer, Jacob Imdieke) 13:44; 3. Brody Miller (Hudson Punq) 2:26; MP: 4. Reece Groth (Braden Soderberg) 1:29; 5. Samuel Satrom (Sawyer Satrom) :45;

Third period -- PC: 6. Hunter Fletcher (Brody Miller, Andrew Bick) 14:14; MP: 7. Reece Groth 2:55

Goalie saves -- Mayport: Kade Susie 22, Prairie Centre: Isaiah Defoe 19

Hilltopper Holiday Classic

In Duluth, Friday

Blake 6, Bemidji 4

Duluth Marshall 2, Chanhassen 2, tie

North Shore Holiday Tournament

In Two Harbors, Minn., Friday

Red Lake Falls 8, Moose Lake 7

First period -- 1. RLF, Fred Landman IV (Zak Kennet, Logan Klipping) 2:45; 2. RLF, Kennet (Hunter Schmitz,Brayden Swendra) 10:37; 3. ML, Henry Ribich PP (Vern Anderson III, Adam Olson) 11:59; 4. ML, Anderson III (Avery Anderson); 5. RLF, Schmitz (Kennet) 14:12

Second period -- 6. ML, Olson (Jordan Fjosne) 0:33; 7. ML, Anderson III (Fjosne, Anakin Oswald) 5:12; 8. RLF, Kennet (Swendra) 6:18; 9. RLF, Kennet 6:26; 10. ML, Fjosne PP 11:00; 11. ML, Tommy Kliniski 15:01; 12. ML, Kliniski (Andrew Burn) 16:57

Third period -- 13. RLF, Landman IV PP 2:28; 14. RLF, Kennet (Landman IV) 6:12; 15. RLF, Landman IV (Nathan Hovet) 7:21

Goalie saves -- RLF: Andrew Johnson 4-4-5--13; ML: Danny Whited 3-7-6--16

Little Falls Holiday Classic

In Little Falls, Minn., Friday

Little Falls 4, West Fargo-Sheyenne 2

Boys basketball6

Friday’s results

Norman Co. East/U-H 59, Dilworth-G-F 48

GF Red River 73,

Fargo South 54

GFR 29 44 --73

FSO 31 23 --54

GF Red River -- William Obioha 23, Brady Dvorak 19, Bryce Enerson 14, Jackson Feller 6, Brett Klefstad 4, Cole Benson 3, Paine Parks 2, JD Noeidner 2

Fargo South -- Kiir Mabor 19, Dawson Weisenberger 16, JoJo Brijail 5, Semso Subasic 4, Sibomana Enock 3, Dany Lahai 3, Ali Mada 2, DJ Rainey 2

EGF Senior High 75,

Rothsay 61

EGF 37 38 --75

ROT 32 29 --61

EGF Senior High -- Nathan Willet 6, Maguire Stanislawski 1, Colton Dauksavage 7, Tanner Campos 13, Tyler Aamodt 6, Julian Benson 22, Tyson Mahar 3, Jacob Anderson 17

Rothsay -- Colby Larson 10, Thomas Webster 6, Tanner Heier 22, Tanner Tollerud 12, Cole Weets 6, Braden Moen 1, Jacob Christ 4

Roseau 83, Crookston 67

CRO 27 40 --67

ROS 36 47 --83

Crookston -- Caden Osborn 21, Nick Garmen 19, Jaden Lubarski 17, Walker Winjum 8, Easton Tanquist 2

Roseau -- Eric Hoffer 35, Jack Hirst 17, Nathan O’Connor 12, Jacob Lindemann 11, Erick Laznicka 4, Jeremiah Bender 2, Jace Hulst 2

Thief River Falls 62,

Northern Freeze 59

N-F 25 34 --59

TRF 31 31 --62

Northern Freeze -- Jaacks Spilde 10, Weston Bring 14, Keaton Klegstad 17, Gunner Koland 18

Thief River Falls -- Myles Johnson 2, Gunner Zutz 1, Brevyn Lingen 10, Zach Praska 3, Robbie King 2, Storm Manning 29, Zach Koestner 8, Luke Perkovich 7

Cavalier 58,

North Star 33

N-S 8 12 7 6 --33

CAV 12 18 12 16 --58

North Star -- Hayden Hagler 2, Gavin Miller 5, Hunter Borstad 14, Tommy Nikolaisen 4, Caleb Svir 2, Ian Knutson 4, Keaton Kvilvang 2

Cavalier -- Conley Carrier 30, Brodie Cluchie 4, Andre Carrier 9, Kooper Henke 13, Brysen Cleem 2

Mandan 72,

Watford City 71

MAN 43 29 --72

W-C 35 36 --71

Mandan -- Keaton Meschke 6, Jaxton Wiest 7, Trey Wiest 12, Aaron Riopelle 1, Keshawn LaFramboise 12, Nick Gerding 4, Elijah Klein 28, Kobe Poitra 2

Watford City -- Elijah Brown 8, Jessen Homiston 20, Brock Haugeberg 18, La-Vores Monroe 16, Reese Johnson 7, Ryan Domerese 2

Hillsboro-Central Valley

Holiday Hoops Tournament

In Hillsboro, Friday

Larimore 59,

Northern Cass 44

LAR 12 13 14 20 --59

N-C 6 11 8 19 --44

Larimore -- Jacob Schempp 6, Ryan Sletten 20, Ethan Moore 4, Tucker Salander 2, Logan Wakefield 13, Luke Tupa 14

Northern Cass -- Jase Crockett 13, Brady Richman 12, Wrigley Elston 2, Kolby VanWechel 3, Connor Jensen 8, Tristin Johnson 2, Greg Saville 4

New Rockford-Shey. 82,

Central Cass 62

C-C 19 9 18 16 --62

NRS 22 16 23 21 --82

Central Cass -- Zach Katz 11, Max Kobbervig 8, Devin Klingbeil 2, Christian Lietz 13, Jonah Lietz 8, Owen Waney 6, Brady Robinson 4, Josh Dixon 8, Hugo Zamarron 2

New Rockford-Sheyenne -- Bo Belquist 21, Nathan Holzwarth 2, Teddy Allmaras 28, Hunter Thompson 11, Luke Ystaas 5, Tucker Longnecker 6, Parker Granger 3, Evan Ulrich 6

Badger-G-MR 74

Warren-A-O 31

WAO 13 18 --31

BGM 41 33 --74

Warren-Alvarado-Oslo -- Tyson Mortimer 6, Gavin Gullikson 4, Brandon Miller 9, Gunnar Jorgensen 3, Jesse Kilen 2, Connor Narlock 4, Matthew Haugen 3,

Badger-Greenbush-Middle River -- Kasen Swenson 12, Kaden Opdahl 8, Jake Taggart 12, Kobey Dallager 8, Breydon Bertilrud 14, Gage Creekmore 10, Aaron Westling 6, Kamrin Kostrz 2, Jaden Kostrzewski 2,

Boys Hoopster Classic

In Rugby, Friday

Berthold 67, TGU 48

TGU 13 14 2 19 --48

BER 24 9 15 19 --67

TGU -- Matt Dickinson 2, Cy Luna 8, Hunter Miller 5, Tanner Schock 12, Shayden Luna 17, Cody Frounfelter 4

Berthold -- Cooper Davis 4, Tommy Burke 26, Patrick Simons 2, Walker Wold 4, Cole Erickson 31

Benson Co. 68,

Westhope-Newburg 55

BEN 15 18 11 24 --68

W-N 13 12 10 20 --55

Benson County -- Ashton King 3, Will Rice 9, Kadin Neppl 25, Keaton Nelsen 14, Gunnar Hagen 4, John Fisher 5, Carter Tandeski 8

Westhope-Newburg -- Dexter Dunham 11, Colton Bowers 3, Jackson Tofteland 12, Wyatt Lemay 25, Lucas Kveum 4

Rolla 45,

Des Lacs-Burlington 43

DLB 11 15 10 7 --43

ROL 14 6 9 16 --45

Des Lacs-Burlington -- Austin Forseth 1, Will Pearson 16, Brayden Bonn 4, Dante Gunville 8, Joacob Burleson 8, Scott Drovdal 6

Rolla -- Trevor DeCoteau 9, Weston Martell 11, Grant Munro 9, Xavier Mitchell 8, Kody Schlenvogt 8

Hillsboro-CV 65,

Oak Grove 46

HCV 19 21 8 17 --65

OAK 13 16 8 9 --46

Hillsboro-Central Valley -- Jacob Heinitz 2, Patrick Limke 9, Carson Henningsgard 28, Connor Aanderud 2, Oscar Benson 6, Travis Doeden 8, Colton Anderson 2, Landon Reed 7, Joseph Camrud 1

Oak Grove -- Tommy Conmy 4, Mayson Boltne 7, Joseph Alari 2, Mason Martinsen 1, Wyatt Pierce 10 Tyrell Rodriguez 4, Noah Swenson 18

Langdon-E-M 68,

Our Redeemer’s 49

O-R 12 14 5 18 --49

LEM 14 21 20 13 --68

Our Redeemer’s -- Colton Francis 3, Matthew Hendrickson 18, Zachary Hendrickson 19, Evan Stenvold 1, Levi Weekley 4, Cameron Abel 4

Langdon-Edmore-Munich -- Simon Romfo 16, Sean Gette 3, Blaine Perry 16, Brennan Kitchin 4, Grant Romfo 19, Alex Lowery 10

Rugby 52, Beulah 47

RUG 14 11 17 10 --52

BEU 10 13 9 15 --47

Rugby -- Devan Michels 12, Mayson McCabe 4, Kevin Vetsch 7, Jaden Hamilton 7, Trace Goven 22

Beulah -- Kaleb McGraw 2, Sean Gierke 15, Trey Brandt 9, Shaye Yeager 1, Chad Moresette Jr. 10, Jonah Larson 10

Thompson 49,

Dickinson Trinity 39

D-T 9 4 12 14 --39

THO 15 13 10 11 --49

Dickinson Trinity -- Jake Daniel 7, Cheydan Hauf 5, Aric Knopil 12, Cole Fitterer 7, Seth Herner 2, Alija Karsky 1, Isaac Fridrich 5

Thompson -- Marcus Hughes 11, Jacob Dick 5, Pierce Cooper 4, Clay Odenbach 9, Chance Danner 6, Hayden Overby 14

Girls basketball6

Friday’s results

EGF Senior High 43,

Medina-P-B 29

EGF 9 13 12 9 --43

MPB 5 6 10 6 --29

EGF Senior High -- Macy Skyberg 5, Kadyn Melquist 6, Breanna Olson 10, McKenna Aitchison 9, Haley Burger 13

Medina-Pingree-Buchanan -- Amanda Allen 2, Gracie Bohl 9, Megan Moser 15, Ryleigh Martin 3

Fergus Falls 53,

Thief River Falls 34

TRF 13 21 --34

F-F 31 22 --53

Thief River Falls -- Ava Yuska 1, Rebecca Leier 8, Brea Prickett 3, Alexa Rogalla 8, Ani Dalager 5, Camryn Schwabe 6, Olivia Hawkins 3

Fergus Falls -- Sabrina Fronning 2, Ellie Colbeck 9, Gretchen Davis 3, Tori Ratz 7, Sam Evavold 15, Lily Pearson 13, Paige Pearson 2, Nycole Mouritsen 2

Hillsboro-Central Valley

Holiday Hoops Tournament

In Hillsboro, Friday

Oak Grove 50,

Hillsboro-CV 37

OAK 13 6 14 19 --50

HCV 14 10 10 3 --37

Oak Grove -- Kelyn Johnson 18, Morgan Niemiller 8, Amanda Roller 23, Sydney Steinhaus 1

Hillsboro-Central Valley -- MacKenzie Iverson 2, McKenna Bergstrom 2, Saige Forseth 2, Sydney Brekken 12, Reagan Baesler 6, Kaitlin Ensign 5, Abby Magnuson 8

Larimore 52,

Northern Cass 46

NCA 6 12 11 17 --46

LAR 13 17 12 10 --52

Northern Cass -- Brook Wadeson 3, Macie Danielson 4, Morgan Nelson 13, Maddy Zwetzig 1, Halle Crockett 6, Emma Lucas 13, Abby Richman 6

Larimore -- Ivy Daws 20, Haylee Klava 14, Kinsey Pernat 2, Macy Yahna 11, Gracie COle 5

Park River 55, Central Cass 44

C-C 6 6 11 21 --44

P-R 12 19 12 12 --55

Central Cass -- Isabelle Linnard 5, Ema Lee 4, Kailey McKinnon 3, Decontee Smith 11, Jaylin Cotton 2, Morgan Lee 1, Lexi Buhr 5, Rylie Holzer 13

Park River -- Amy Seim 5, Sydney Porter 5, Josie Brodina 12, Julia Sveen 2, Bailey Schroeder 10, Sydney Beneda 4, Hannah Gordon 17

Kittson Co. Central 49,

Hatton-Northwood 35

H-N 10 9 7 9 --35

KCC 13 13 13 10 --49

Hatton-Northwood -- Danica Bachmeier 2, Skyler Carroll 2, Kennedy Foss 9, Leelee Thompson 2, Thyra Peterick 4, Skylar Uglem 4, Kaitlynn Thompson 2, Cassie Rostvet 10

Kittson County Central -- Josie Steen 5, Andi Strege 8, Morgan Olson 4, McKenna Peterson 4, Marlee Turn 2, Cora Kujava 16, Allie Cassels 8, Mariah Olson 1, Gracie Whitlock 2

Moorhead Tournament

Friday’s first round results

Crookston 65,

Rothsay 26

ROT 8 18 --26

CRO 42 23 --65

Rothsay -- Jayna Gronewald 13, Jenna Fabre 8, Madison Tillman 3, Grace Lider 2

Crookston -- Kasey Cwikla 14, Emma Borowicz 11, Gretchen Theis 10, Emma Boll 6, Dani Boyle 6, Rachel Hefta 6, Kylie Solheim 5, Hayden Winjum 4, Jenna Coauette 3

College hockey6

Friday’s results

Northeastern 3, RPI 2, OT

Minn. Duluth 4, MSU Mankato 3, OT

Denver 3, Merrimack 1

Ohio St. 3, Mercyhurst 1

Princeton 1, Maine 0

Canisius 2, Union 2, tie

Vermont 4, Ala.-Huntsville 1

Clarkson 3, Arizona St. 0

Minnesota 5,

Ferris St. 3

First period -- 1. M, Scott Reedy (Nathan Burke, Robbie Stucker) 1:53; 2. FST, Nate Kallen (Craig Pefley, Cooper Zech) 3:20; 3. FST, Zech PP (Pefley, Joe Rutkowski) 11:47; 4. M, Brent Gates PP (Tyler Sheehy, Rem Pitlick) 14:42; 5. FST, Jackson Tackett (Pefley, Corey Mackin) 19:01

Second period -- 6. M, Pitlick (Sheehy, Tyler Nanne) 4:10; 7. M, Reedy (Stucker, Nathan Burke) 6:18

Third period -- 8. M, Reedy (Samy Walker, Stucker) 16:15

Goalie saves -- M: Mat Robson 3-4-X--7, Eric Schierhorn X-10-5--15; FST: Roni Salmenkangas 14-4-9--27

Area women’s basketball6

Friday’s Summit League results

Denver 95, Omaha 68

S.D. State 93, Western Illinois 84

N.D. State 70,

Purdue Fort Wayne 54

PFW 9 4 19 22 --54

NDS 16 21 15 18 --70

Purdue Fort Wayne -- Hannah Albrecht 6, Anna Lappenkuper 4, De’Jour Young 19, Kierstyn Repp 8, Sierra Bell 2, Ellie Dykstra 2, Hannah Hess 4, Sh’Toya Sanders 9

N.D. State -- Emily Dietz 8, Sofija Zivaljevic 16, Michelle Gaislerova 8, Tyrah Spencer 12, Marina Fernandez 3, Cirkeline Rimdal 2, Rylee Nudell 13, Danneka Voegeli 8

Area men’s basketball6

Friday’s Summit League results

UND vs. Purdue Fort Wayne, postponed to today at noon

South Dakota vs N.D. State, postponed to today at noon

S.D. State 100, Western Illinois 58

Omaha 91, Denver 84